Mindennapi italunk fontos összetevője az áfonya.
Egy hihetetlenül dekoratív, finom és sokoldalúan felhasználható bokros gyümölcs, a természtes egészség fontos része.
Félcserjéje gazdagon elágazó, a kerben a félárnyékos helyek dísze is lehet érdekes , szép-színes bogyóival.
A növény erdőkben megtalálható, a vadak fontos téli tápláléka.
Kertészetekben a növény nemesített változata beszerezhető; ezek jellemzője, nagyobb bogyókat teremnek.
Az áfonya termesztése több odafigyelést igényel. Humuszban gazdag, közepes vízellátású, savanyú talajt kedveli. Ez általában speciális – és pontosan adagolt – trágyázással érhető el; javaslat szerint évente kétszer szükséges a trágyázása (sajnos nálunk nem sikerült termést varázsolni még így sem).
Ismert fajtái:
a vörös
és a fekete áfonya.
A növény sokoldalúan felhasználható. A vörös áfonya levelét, míg fekete áfonya esetén mind a levelét, mind a termését használhatjuk.
A fekete áfonya bogyója kiváló ételízesítő: vadas ételeknél szinte elhagyhatatlan.
Elkészíthető gyümölcsbornak, szörpnek, teának, likőrnek; készíthető belőle dzsem; gyümölcsleves, tehető gyümölcssalátába, ízesíthetünk vele akár süteményeket is.
Jótékony hatásai is széles körben ismertek: bélproblémák (bélhurut, hasmenés, emésztési zavarok) kezelésére, cukorbetegek kiegészítő kezelésére kiváló.
Öregedés lassító hatása miatt hölgyek kedvenc gyümölcse lehet, de nem csak a külső öregedést, az agy öregedését is késleltethetjük vele.
A Gingko biloba mellett ez a növény is segíthet Alzheimer kór és Parkinos kór esetén mivel segít a testi és szellemi frissesség valamint és jó emlékezőképesség megőrzésében.
A szem a lélek tükre, ugyanakkor a világ megismerésének egyik legfontosabb szerve véleményem szerint. Épségének, a tisztánlátás megőrzésének is lehet eszköze a fekete áfonya, hiszen a bogyókban található anyagok – gyümölcssavakat, cukrot, pektint, cseranyagot, vitaminokat, flavonoidokat (főleg antociánokat), arbutint, sok vasat, A, D és C vitamin – segítik a retinasejtek gyors regenerálódását. Katonáknál észlelték, hogy áfonya fogyasztás után jobban tűrték az ellenség reflektorait, kevésbé hamar fáradt a szemük.
A fekete áfonya levelét teának elkészítve fogyaszthatjuk vérnyomáscsökkentésre, vizelethajtásra és köhögéscsillapításra egyaránt.
A vörös áfonya leveléből főzet készíthető, mely húgyúti fertőtlenítő, valamint vesetisztító hatással rendelkezik.
Ugyanakkor a leveleket óvatosan fogyasszuk! Túlzott mértékű fogyasztásuk a fekete áfonya esetében mérgezést, a vörösnél pedig gyomorirritációt okozhat!
Ahogy mi feldolgozva használjuk:
- Naponta egy reggeli feles,
- vitamintabi gyerekeknek és felnőtteknek, valamint
- Ősztől tavaszig egy rendkívül finom vörösgyümölcs ital.