A női nem egyes kutatások szerint az erősebb. Saját életem is ezt bizonyítja, mivel születésemkor azt mondták az orvosok édesanyámnak, ha fiú lennék, nem maradok életben.
Testünk a legnagyobb csodákra képes: megfogan benne egy élet, gondozzuk, megszüljük, saját testünkből képesek vagyunk táplálni gyermekünket. Vigyáznunk kell rá.
Nőként hatalmas a felelősségünk: az életvitelünk, hangulatunk egyértelműen befolyásolja a velünk élő férfi és gyerekek életét, életminőségét.
A hangulatunk, érzéseink és életünk egy fontos szelete az egészségünk; ha ez nincs, bármink lehet, nem sokat ér. Egy vissza nem szerezhető és mégis nagyon kevéssé megbecsült vagyontárgyunk.
Mit tudunk tenni érte, hogy ne így legyen? A sokszor hallott betegség megelőzés (egészséges étkezés, stressz kerülése, rendszeres testmozgás…) mellett egyrészt a rendszeres önvizsgálat, másrészt a szűrővizsgálatok segíthetnek egészségesebben élni.
Elvégzésükkel az esetlegesen felmerülő betegségek korai felismerésük miatt eredményesebben gyógyíthatók, kevesebb szövődménnyel.
Az általános szűrővizsgálatok nemtől függetlenül ajánlottak mindenkinek.
Vannak azonban olyan vizsgálatok, melyeket a csodára képes testünk felépítése miatt csak nekünk kell vagy nekünk különösen indokolt elvégezni, elvégeztetni.
- Koleszterinszűrés – igaz, nőként több a jó koleszterinünk, ettől függetlenül ajánlott 20 éves kor után minimum 5 évente megnézetni
- évente ajánlott vérnyomást méretni, hisz a szív- és érrendszeri betegek több, mint fele nő (többirányú stresszterhelés) és több nő hal meg ilyen okokból, mint férfi
- kismamaként cukorszűrés; az ekkor mért magas értékek szülés után általában elmúlnak, de jelezhetik egy későbbi vércukorgond kialakulását
- csontsűrűség-mérés: a problémával érintettek 80%-a nő, a változókor után az ösztrogénszint lecsökken és a csontokból kálcium szabadul fel. Elvégzése 5 évente javasolt a változókor bekövetkezte illetve méheltávolítás után
- pajzsmirigy szűrés: hormonális okokból a nők hajlamosabbak a pajzsmirigy alul- illetve túlműködésre egyaránt; 35 éves kortól 3-5 évente javasolt elvégezni
- Mellvizsgálat: 20 éves kortól havonta tapintásos vizsgálattal győzödjünk meg mindkét mellünk és hónaljunk megfelelő állapotáról; évente javasolt a szakorvosi vizsgálat is
- méhnyakrák szűrés – 21 évesen vagy a szexuális élet megkezdésekor, később évente; bár a legegyszerűbb vizsgálat, mégis a leggyakoribb halálok még mindig!
- Mammográfia: 45 éves kor felett évente javasolt elvégeztetni az egyszerű, fájdalommentes vizsgálatot – ez a leggyakoribb női daganat!
Lehet, egyszerűbb lenne szűrővizsgálatok nélkül élni és az idődet is tudnád „hasznosabban” tölteni.
Hidd el, annál fontosabb nincs, mint amit az egészségedért tehetsz!